«Я, Джозеф Байден…». Найцікавіші та найбільш значущі факти, які варто знати про церемонію інавгурації президента США

«Я, Джозеф Байден…». Найцікавіші та найбільш значущі факти, які варто знати про церемонію інавгурації президента США

20 січня новообраний президент США Джо Байден офіційно отримає свої повноваження — у Вашингтоні відбудеться церемонія його інавгурації.

Об этом сообщает Устав Груп

Урочистості з нагоди присяги Байдена будуть максимально скорочені через пандемію коронавірусу, яка особливо сильно вдарила по США.

Традиційно в день інавгурації новий президент приймає в Вашингтоні святковий парад, за яким уздовж його маршруту спостерігають десятки тисяч глядачів. Однак цього року від параду вирішили відмовитися — хоча раніше перед Білим домом вже встигли змонтувати трибуну, де за процесією мали спостерігати перші особи країни. Тепер її розібрали, а замість параду телеканали покажуть його віртуальну версію, яку буде супроводжувати хроніка шляху Байдена до крісла президента.

Читайте також:

Дім, який збудує Джо. Як планує змінити Америку новообраний президент США

Однак Джо Байден з дружиною та майбутній віцепрезидент США Камалла Харріс з чоловіком все ж таки проведуть урочистий огляд військ, який символізує мирну передачу влади в США. Новий президент традиційно присягне країні біля західного фасаду Капітолія, а потім звернеться з промовою до нації. Коло учасників цієї події також обмежать: на Капітолійському пагорбі зможуть бути присутніми лише члени Конгресу США, кожному з яких дозволено запросити не більше одного гостя. Максимально скорочено і кількість журналістів, допущених до висвітлення інавгурації.

Через коронавірус не буде ані святкових балів, ані прийомів, які зазвичай дає новий президент. Ймовірно, не буде і традиційних натовпів глядачів на вулицях Вашингтона: інавгураційний комітет закликав американців спостерігати за урочистостями вдома. 19 січня, напередодні інавгурації, Байден на спеціальній траурній церемонії вшанує пам’ять американців, загиблих через COVID-19.

Напередодні інавгурації Джо Байдена НВ розповідає найцікавіші та найбільш значущі факти, які варто знати про цю церемонію.

1. Присяга — єдина частина церемонії, передбачена Конституцією США

У статті II першого розділу американської конституції зазначено, що перед вступом на посаду президент США має скласти присягу такого змісту: «Я урочисто присягаю (чи підтверджую), що сумлінно виконуватиму обов’язки президента Сполучених Штатів та в повну міру моїх сил буду підтримувати, охороняти і захищати Конституцію Сполучених Штатів». Абсолютна більшість президентів використовували слово «присягаю» (swear), і лише Франклін Пірс у 1853 році віддав перевагу нерелігійному виразу «підтверджую» (аffirm).

Як правило, до тексту присяги президенти додають також своє ім’я («Я, Джозеф Байден …») і ще одну фразу наприкінці присяги: «Хай допоможе мені Бог». Вважається, що саме цими словами, поклавши руку на Біблію, завершив присягу перший президент США Джордж Вашингтон в 1789 році. І хоча документальних підтверджень цього факту немає, таке завершення присяги стало традиційним, і більшість нових лідерів у США вимовляють ці слова.

Перша інавгурація Білла Клінтона в 1993 році / Фото: United States Library of Congress

За більше ніж 230 років від дня першої інавгурації Джорджа Вашингтона церемонія доповнилася іншими традиціями, хоча вони й не передбачені Конституцією:

 • за рідкісними винятками, президента приводить до присяги голова Верховного суду США (хоча формально це може зробити будь-яка посадова особа);
 • президенти вимовляють інавгураційну промову, у якій найчастіше озвучують головні принципи роботи своєї нової адміністрації;
 • з початку XIX століття невід’ємною частиною церемонії залишається святковий парад (вперше його провели в 1809 році, коли на посаду вступав 4-й президент США Джеймс Медісон);
 • новий президент дає урочистий бал — відтоді, як Джордж Вашингтон влаштував перший бал у Залі зібрань міської асамблеї Нью-Йорка (на той момент місто було тимчасовою столицею США);
 • передбачені певні церемоніальні етапи передачі влади: як правило, у день інавгурації новообрані президент та віцепрезидент з дружинами спочатку приїжджають у Білий дім, де їх зустрічають два чинних подружжя. Потім процесія за участю обох пар вирушає до Капітолія, де на західних сходах в присутності конгресменів та сенаторів приводять до присяги віцепрезидента, а потім і президента США. Після цього кортеж з новим главою держави вирушає з Капітолія до Білого дому — дорогою його зустрічають тисячі глядачів, — після чого новий президент приймає парад на спеціальній трибуні біля Білого дому. Святкові бали та прийоми проводять у Вашингтоні у той же вечір або наступного дня.

2. Дата президентської інавгурації в США фіксована

Хоча перший президент США Джордж Вашингтон вступив на посаду 30 квітня, після нього в історії США було лише дві встановлених дати інавгурації. Уже з 1797 року другий президент Джон Адамс і всі наступні лідери (за винятком екстрених випадків) присягали 4 березня.

Так було протягом 140 років, поки в 1930-х до Конституції США не внесли 20-ту поправку, яка мала скоротити термін передачі влади після виборів.

Відповідно до неї, тепер новообраний президент і віцепрезидент США вступають на посаду 20 січня опівдні, коли закінчуються повноваження їхніх попередників.

Барак Обама вперше складає присягу президента у 2009 році / Фото: Master Sgt. Cecilio Ricardo, US Air Force

Першим президентом, який присягнув 20 січня, був Франклін Делано Рузвельт в 1937 році (під час своєї другої інавгурації). Відтоді всі церемонії проходять у цей день. Якщо дата припадає на неділю, то президент приносить присягу на приватній церемонії, а 21 січня повторює її публічно (наприклад, у 2013 році так довелося вчинити Бараку Обамі).

3. В історії США було дев’ять дострокових інавгурацій президента

Дев’ять президентів США отримали свої повноваження в екстреному порядку та в інші дати — через смерть або відсторонення своїх попередників. У таких випадках новий глава держави, як правило, приносив присягу на максимально простій церемонії, а після цього звертався до народу.

Ось повний список таких випадків:

 • 6 квітня 1841 року — Джон Тайлер, після смерті Вільяма Гаррісона;
 • 10 липня 1850 року — Міллард Філлмор, після смерті Закарі Тейлора;
 • 15 квітня 1865 року — Ендрю Джонсон, після смерті Абрахама Лінкольна;
 • 20 вересня 1881 року — Честер Артур, після смерті Джеймса Гарфілда;
 • 14 вересня 1901 року — Теодор Рузвельт, після смерті Вільяма Мак-Кінлі;
 • 3 серпня 1923 року — Калвін Кулідж, після смерті Уоррена Гардінга;
 • 12 квітня 1945 року — Гаррі Трумен, після смерті Франкліна Рузвельта;
 • 22 листопада 1963 року — Ліндон Джонсон, після смерті Джона Кеннеді;
 • 9 серпня 1974 року — Джеральд Форд, після відсторонення Річарда Ніксона.

4. Після вбивства Кеннеді нового президента вперше привела до присяги жінка

22 листопада 1963 року в Далласі було вбито 35-го президента США Джона Кеннеді. Згідно з Конституцією США, у такому випадку повноваження переходять до віцепрезидента країни, яким на той момент був Ліндон Джонсон.

Трагічні обставини зробили церемонію приведення Джонсона до присяги найбільш екстраординарною в історії США. То був єдиний раз, коли інавгурацію провели на борту літака. Джонсон, який супроводжував Кеннеді в поїздці, вже через кілька годин після вбивства зачитав текст присяги на борту президентського літака на аеродромі Далласа — безпосередньо перед вильотом борту до Вашингтона.

Ліндон Джонсон складає присягу на борту президентського літака після вбивства Джона Кеннеді. Ліворуч від нього — дружина Клаудія Джонсон, праворуч — Жаклін Кеннеді / Фото: Cecil W. Stoughton

Тоді ж президентську присягу вперше — і це єдиний таки випадок досі — прийняла жінка. Нею стала Сара Хьюз, федеральний суддя окружного суду в Північному окрузі Техасу. Незвичайною деталлю церемонії стало і те, що замість Біблії в інавгурації використовували міссал (богослужбова книга в Римсько-католицької церкви), нашвидкуруч знайдений у президентській спальні на борту № 1.

5. Найдовша інавгураційна промова тривала майже дві години

Вільям Гаррісон / Фото: United States Library of Congress

Її в 1841 році виголосив 9-й президент США Вільям Генрі Гаррісон. На момент вступу на посаду колишньому військовому, який отримав славу національного героя за свої перемоги над індіанськими племенами, було 68 років.

Попри поважний вік, у день інавгурації Гаррісон спробував нагадати нації про свій імідж часів військової кар’єри. На церемонію він приїхав верхи, а не в закритому екіпажі, а майже двогодинну промову виголосив без пальта і капелюха, всупереч вогкій та вітряній березневій погоді.

У рекордної промові Гаррісон докладно виклав своє бачення майбутніх трансформацій у країні. Втілити їх у життя йому не судилося: новий президент помер рівно через місяць після інавгурації, від ускладнень на тлі запалення легенів. Тому йому належить ще один рекорд: Гаррісон керував США найкоротший час з усіх президентів країни.

6. Рейган був першим, хто переніс церемонію присяги на нинішнє місце

У 1981 році Рональд Рейган був першим президентом, який присягнув на вірність країні біля західного фасаду Капітолія США — щоб організувати більше місця для глядачів. Саме тут відтоді проходить кульмінація інавгураційних урочистостей.

Перша інавгурація Рональда Рейгана в 1981 році / Фото: Martin Hagberg

Традиція проводити церемонію на відкритому повітрі з’явилася ще в 1817 році після обрання президентом Джеймса Монро. Відтоді більшість президентів присягали біля східного портика Капітолія, хоча три інавгурації пройшли в Білому домі (Франкліна Рузвельта в 1945-му, а Гаррі Трумена в 1945-му і Джеральда Форда в 1974-му). Були також випадки, коли президенти складали присягу всередині Капітолію — здебільшого через погану погоду.

7. Трамп може стати шостим президентом в історії США, який проігнорує інавгурацію наступника

Президент США, який залишає свою посаду, за традицією присутній на інавгурації новообраного глави держави. Більш того, разом з першою леді він зазвичай зустрічає нове подружжя наступників в Білому домі, а потім супроводжує їх до місця присяги біля Капітолія.

Трибуна біля західного фасаду Капітолія для першої інавгурації Барака Обами в 2009 році / Фото: DoD photo by Master Sgt. Cecilio Ricardo, US Air Force

В історії США було лише п’ять випадків, коли чинні лідери порушили цей ритуал:

 • після виборів 1800 року другий президент США Джон Адамс, невдоволений своєю поразкою, не став залишатися у Вашингтоні на інавгурацію Томаса Джефферсона;
 • в 1829 році шостий президент Джон Квінсі Адамс також поїхав з міста, не бажаючи бути присутнім на церемонії присяги Ендрю Джексона;
 • в 1869 році Ендрю Джонсон — 17-й президент США, який до цього пережив спробу імпічменту — проігнорував інавгурацію Улісса Гранта;
 • Вудро Вільсон не брав участі у церемонії інавгурації Уоррена Хардінга в 1921 році через стан здоров’я (двома роками раніше він переніс важкий інсульт), хоча все ж приїхав у Капітолій разом з Хардінгом;
 • Річард Ніксон, який достроково залишив посаду, не був присутній на інавгурації Джеральда Форда в 1974 році (він поїхав з Вашингтона ще до того, як офіційно втратив повноваження).

Дональд Трамп може стати ще одним президентом, який не з’явиться на інавгурацію нового глави держави. В останні тижні перед інавгурацією Байдена Трамп лише посилив заяви про те, що підсумки виборів 3 листопада 2020 року нібито були сфальсифіковані, а перемогу у нього «вкрали». Досі не було жодних підтверджень того, що 45-й президент США візьме участь у приведенні до присяги Джо Байдена.

8. Джо Байден стане найстаршим президентом США на момент інавгурації

20 листопада 2020 року, через кілька тижнів після президентських виборів, Джо Байдену виповнилося 78 років. Це робить його «віковим» рекордсменом серед всіх президентів США, які коли-небудь складали присягу.

Джо Байден складає присягу як віцепрезидент США, 2009-й рік / Фото: Petty Officer 1st Class Chad J. McNeeley, USN

Попередній рекорд належав Дональдові Трампу, який вступив на посаду чотири роки тому в 70-річному віці, а до нього — Рональду Рейган, який вперше отримав повноваження президента в 69 років (у 1981 році).

До цього рекорд протягом 140 років утримував Вільям Гаррісон, який отримав повноваження президента в 1841 році у віці 68 років.

За матеріалами Wall Street Journal, New York Times

Редактор: Інна Семенова

Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/world/countries/inavguraciya-prezidenta-ssha-shcho-potribno-znati-pro-golovnu-ceremoniyu-krajini-50134004.html”

Автор:

Tags

Похожие матриалы по тегу

Предыдущий материал

Ложь и правда русской истории: кем на самом деле был Александр Невский

Следующий материал

Известный футболист попал в скандал из-за ужасного ДТП с его авто за 400 тысяч долларов

Коментарии (0)