Декларація про державний суверенітет України: як її проголошували і що треба знати

Декларація про державний суверенітет України: як її проголошували і що треба знати
последние новости в Украине останні новини в Україні
Фото:
з відкритих джерел


16 липня Україна святкує 30-ту річницю з дня прийняття декларації про державний суверенітет. ASPI news зібрало цікаві факти про цю подію.

Об этом сообщает DEDAL

Декларацію про суверенітет України ухвалили 16 липня 1990 року, коли Україна була союзною республікою. Попри те, що документ великою мірою нівелював радянську ідеологію, він набув чинності в тому числі завдяки представникам нині забороненої Комуністичної партії України.

Ухваленню Декларації передували події в тодішній РРФСР – 12 червня 1990 року в Росії оголосили власну Декларацію про суверенітет. На той момент рішення з Москви були своєрідним орієнтиром для інших республік.

Робота над Декларацією про державний суверенітет України розпочалася невдовзі після того, як у червні 1990 року до Верховної Ради УРСР потрапили представники демократичних сил та колишні дисиденти. Тоді ж було вирішено розпочати роботу над текстом та створено робочу групу, яку очолив комуніст Сергій Дорогунцов. За словами колишнього дисидента Левка Лук’яненка, Дорогунцов користувався повагою і у представників демократичних сил. Загалом, від різних депутатів було подано близько п’яти варіантів тексту документу.

Автором визначення терміну суверенітет України був юрист професор Володимир Василенко, який тісно співпрацював із тодішнім заступником спікера Верховної Ради Іваном Плющем та консультував робочу групу. Ще у 1960-ті роки, під час "відлиги", Василенко писав дисертацією про суверенітет.

Під час сесійного голосування у Верховній Раді майже 80% депутатів підтримали документ – "за" Декларацію проголосували 355, проти – 4. Важливо, що завдяки демократам у тексті замість "Українська РСР" було написано "Україна". Очевидці стверджували, що це було одне із найвагоміших питань, яке викликало гострі дискусії.

Оскільки у тексті Декларації про державний суверенітет України загальнолюдські цінності ставилися вище класових, документ фактично перекреслював постулати комуністичної ідеології. Окрім цього, Декларація проголошувала основні положення сучасної Конституції України – єдиним джерелом влади було визнано народ України, також країна отримала право обмінюватися дипломатичними стосунками з іншими державами, проголосивши себе суб’єктом міжнародного права, закріплювалося право на національну валюту і власний бюджет, податкову і митну системи, громадянство і збройні сили.

Ухвалення Декларації отримало масштабну підтримку серед українців – після голосування на Майдані Незалежності (тодішня площа Жовтневої революції) відбувся багатотисячний стихійний мітинг, на якому виступив В’ячеслав Чорновіл, заявивши, що документ – лише перший крок на шляху до нової української Конституції.Джерело статті: “https://aspi.com.ua/news/politika/deklaraciya-pro-derzhavniy-suverenitet-ukraini-yak-ii-progoloshuvali-i-scho-treba”

Автор:
Предыдущий материал

Жертвы насилия в Украине будут получать компенсацию

Следующий материал

У "Слузі народу" на засіданні фракції 16 липня можуть вибрати кандидата на пост мера Києва

Коментарии (0)