Метелик, який відповідає за наш імунітет: найцікавіше про тимус

Метелик, який відповідає за наш імунітет: найцікавіше про тимус
Фото pexels.com

Тимус, або вилочкова залоза, незважаючи на свої невеличкі розміри, має велетенське значення у функціонуванні імунної системи організму. А починає функціонувати він уже під час утробного розвитку дитини! Тому майбутнім мамам дуже важливо оберігатися від різноманітних інфекцій, щоб не порушити закладання вилочкової залози. Що ще варто знати про тимус?

Об этом сообщает Футляр от виолончели

“Після народження вилочкова залоза інтенсивно розвивається, й пік її розвитку припадає на вік 5 — 7 років, — пояснює лікарка-ендокринологиня Златослава Шаєнко. — Саме в цей час імунітет дитини стає майже сформованим — батьки помічають, що вона рідше хворіє.

А далі тимус поступово зменшується. У підлітковому віці, коли закінчується статеве дозрівання, залоза стає майже непомітною. Раніше вважалося, що вона повністю зникає, а на її місці розростається жирова тканина. Проте сьогодні доведено, що у дорослих і людей похилого віку є її залишки, які активно функціонують.

— Які саме функції виконує ця залоза?

— Залоза має форму метелика, розташована у центральній частині груднини, трохи нижче щитоподібної залози. У залозі виробляться специфічні гормони, без яких не можуть утворюватися Т-клітини. Ці клітини, своєю чергою, захищають організм від бактерій та вірусів, а також відслідковують та знищують ракові клітини. Ось чому, до речі, з віком зростає ймовірність онкологічних та автоімунних хвороб — адже захисна функція тимуса поступово згасає. Крім того, тимус виробляє певні речовини для зменшення рівня цукру в крові, а також відповідає за фактор росту.

— Які бувають хвороби вилочкової залози?

— Ця залоза реагує на радіаційне опромінення, гормональні збої, важкі інфекційні захворювання, білкову недостатність (недоїдання). Наприклад, вона може почати зменшуватися патологічно швидко. Буває й недорозвиненість залози (або дуже маленька, або сформована лише частково) — це вказує на порушення внутрішньоутробного розвитку. Дуже рідко, але буває, що дитина народжується без цієї залози — наприклад, якщо майбутня мама пережила радіаційне або хімічне забруднення.

читайте також: Строкова — 350 гривень, контрактна — десять тисяч. Скільки нині платять тим, хто служить Батьківщині?

Буває і патологічне збільшення залози, що може спричинити стиснення навколишніх органів — трахеї, бронхів, а також можуть розвинутися пухлинні процеси — кісти чи злоякісні утворення залози.

— Що може свідчити про проблеми з тимусом?

— Загалом, запідозрити, що з вилочковою залозою щось не так, можна, якщо дитина дуже часто хворіє на вірусні або бактеріальні хвороби, які тривають довго і дають важкі ускладнення. Тоді слід зробити імунологічні обстеження, які визначать стан залози.

А загалом, щоб цей “метелик” почувався добре в організмі будь-якого віку, слід виконувати прості правила — харчуйтеся раціонально (більше свіжих овочів і фруктів, менше насичених жирів, консервантів, рафінованих продуктів, напівфабрикатів), щодня робіть фізичні вправи, уникайте стресів.

Дякуємо, що прочитали цей текст у газеті Експрес. У нас — тільки оригінальні тексти.

Читайте також про те, як прокидатися без мішків під очима


Джерело статті: “https://expres.online/health/metelik-yakiy-vidpovidae-za-nash-imunitet-naytsikavishe-pro-timus”

Автор:

Tags

Похожие матриалы по тегу

Предыдущий материал

Что происходит на Азовском море после шторма: свежие фото пляжей

Следующий материал

Медики назвали 10 продуктов, которые любит поджелудочная

Коментарии (0)