«Найкраще, що може зробити Шкарлет для науки — закритися у кабінеті і ні до чого не торкатися», — фізик-активіст Антон Сененко

«Найкраще, що може зробити Шкарлет для науки — закритися у кабінеті і ні до чого не торкатися», — фізик-активіст Антон Сененко

science.platfor.ma

Об этом сообщает Москов постскриптум

Антон Сененко

science.platfor.ma


Чому призначивши Сергія Шкарлета керувати Міносвіти, Володимир Зеленський робить боляче cобі.

Популяризатор науки, — такої характеристики гідний молодий вчений Антон Сененко, старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України.

Його безпосередня робота передбачає сканування речовин і матеріалів за допомогою тунельного мікроскопа.

Але Сененко часто відволікається від науки, щоб сканувати дії високопоставлених колег і влади: він уже років сім активно бере участь в тому, що можна назвати «вуличною» політикою. Крім того, фізик бореться з псевдонаукою і плагіатом.

Призначення екс-регіонала Сергія Шкарлета, ректора Чернігівського університету, в. о. міністра освіти знову змусило Сененка залишити мікроскоп і відправитися протестувати. Активність коштувала йому візиту співробітника СБУ, який через кілька днів прийшов до вченого на роботу — цікавився деталями акції.

Інтерв’ю з Антоном Сененком

НВ розпитав фізика, чому Шкарлет — випадкова людина в Міносвіти і в якому місці зламалася логіка влади.

ПЛАГІАТ — ЦЕ КОРУПЦІЯ

— Ви написали в кінці минулого тижня, що загострення, яке виникло на тлі призначення Сергія Шкарлета — це добре. Чому?

— Для початку розповім передісторію. Вчені вперше почали організовуватися проти екс-міністра Дмитра Табачника. Він і його посіпаки видали наказ № 1112 «Про п’ять статей». На освітньому ринку з’явилося безліч журналів-мурзилок, що пропонують друк будь-якої кількості [псевдонаукових] статей. Загалом, відбувалася дикість. Тоді ми зрозуміли, що науку потрібно адвокувати, як і будь-яку сферу. Прийшов час, коли сидіти в лабораторії 24/7 стало неможливо. І ти сам повинен розповідати [суспільству], чому наука важлива і що потрібні механізми перешкоджання поширенню псевдонауки.

Коли стався Майдан і Революція гідності, то виникла не ілюзорна надія на поліпшення. Був проголосований важливий закон Про наукову і науково-технічну діяльність, створений Ідентифікаційний комітет з міжнародних експертів і Національна рада з питань розвитку науки і технологій, як майданчик для комунікації вчених і уряду. Це вперше в історії.

Тому, коли я писав про [нинішнє] загострення, то [мав на увазі]: нехай краще трапиться цей лютий треш [з акцією проти Шкарлета і приходом співробітника СБУ до Інституту фізики НАН] якнайшвидше і якомога різкіше, щоб усім стало очевидно: проблема плагіату існує. Це загроза освіти і науки в Україні. Тим паче, загострення сталося не через активістів, а завдяки недолугим діям тієї ж влади, яка сама вивела питання плагіату, напевно, зробивши його № 2 після питання [відставки] міністра [Арсена] Авакова.

Антон Сененко / Фото: facebook.com

— Чим вам не догодив Шкарлет?

— Я не приховую своє ставлення до нової команди, але Ганна Новосад [колишній міністр освіти і науки] мене особливо вразила адекватністю і настроєм на якісні зміни в науці, бажанням налаштувати її на західні рейки. І ось ми зробили півкроку, крок, два кроки у напрямку розвитку, а тепер відкатуємося на кілометр назад!

Ставлять людину з сумнівними компетенціями щодо науки, освіти і менеджерських якостей. Його кандидатура не викликала жодного інтересу у комітету з освіти, активісти знайшли у нього плагіат. Це свідчить, що у нього є проблеми з академічної порядністю. Ми стаємо смішними для міжнародної громадськості.

Немає різниці між крадіжкою фінансів і крадіжкою чужої ідеї

— Наскільки грунтовні докази плагіату в наукових роботах Шкарлета? Він сам стверджує, що деякі з них написані в співавторстві.

— Питання не про групу авторів. Можна побачити коментарі його співавторів, які стверджують, що плагіату не було. Інші люди, у яких були переписані шматки [тексту] також говорять: це не плагіат. Все це не має значення. У західній практиці, коли працює група студентів, і хоча б один допускає плагіат, то банять всю команду. Для них це питання доброчестності. Є випадки, коли плагіатом не вважається дуже схожі тексти, а є інші, — коли тексти різні, але це — плагіат. Головне — вкрадена ідея чи ні. Апелюють, що суд або якась комісія повинна довести. Насправді, досить порівняльних таблиць [робіт в. о міністра з іншими авторами] і існуючого законодавства в Україні, щоб встановити: є плагіат чи ні. Там все в наявності. І навіть посилання в його наукових роботах не оформлені належним чином. Силоміць наукою нікого не змушує займатися, якщо ти менеджер — займайся організацією [навчального процесу] і не отримуй [наукових ступенів].

— До речі, Шкарлет є доктором економічних наук.

— У роки незалежності [здобуття ступеня] перетворилося на нездоровий культ. Чого гріха таїти, якщо копирснути кожного другого ректора (а може і частіше), то виникнуть великі питання.

— Багато плагіаторів?

— Саме так. Як і кожного другого депутата. Національне агентство якості освіти повинно було запустити масову перевірку робіт топ-чиновників на плагіат. Хтось із депутатів фракції Голос вніс проект закону: якщо у чиновника знаходять чужі ідеї, то він не має права перебувати на держслужбі.

Протидія такосму закону буде шалена. Ми дорослі люди і розуміємо, що чиновникам на топ-посадах практично не було часу займатися наукою і всі «корочкі» зімітовані, щоб вимахуватися один перед одним.

Читайте також:
Не копіпаст — лише джерела та номер сторінки. Батьки СОС вимагають ретельної перевірки робіт Шкарлета на плагіат

— Цей орган можна порівняти з Нацагенством з протидії корупції, яке перевіряє електронні декларації?

— Так, абсолютно вірно.

— Прем’єр Денис Шмигаль, який призначив Шкарлета в обхід парламенту, сказав, що йому дають три місяці на демонстрацію здібностей.

— Ця історія про «Дайте йому 100 днів …». Людина з самого початку показала себе плагіатором. Тут уже нічого не перепишеш. Був би це одиничний випадок, ну, добре, двічі. Але коли активісти показують статтю за статтею, монографію за монографією, — це система і вже серйозна проблема. І без урахування, що був ще куплений [Шкарлетом на посаді ректору] джип за бюджетні гроші. Що може показати людина, яка не розуміє цінність власних ідей і складного народження нового знання, пізнання природи і її законів. Як він може зрозуміти, в чому проблема української науки? Умовно кажучи, ми завтра прийдемо до нього по впровадженню закону про тотальну перевірку на плагіат, щоб багато псевдовчених не отримували додаткових виплат …

— Йдеться про тисячі гривень чи про три копійки?

Передплатіть, щоб прочитати повністю

Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою

Передплатити Я вже передплатник
Перший місяць 1 ₴. Відмовитися від передплати можна у будь-який момент
Сыч

Віталий Сич, Головний редактор

Друзі, ми вводимо платний доступ до частини контенту НВ.

Ми гарантуємо, що на НВ ви не побачите просування інтересів політиків, бізнесменів і партій. Ви також ніколи не побачите тут прихованої комерційної реклами, яку називають джинсою.

Дякуємо всім, хто читає і підтримує нас.


Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/ukraine/politics/anton-senenko-pro-priznachennya-sergiya-shkarleta-interv-yu-novini-ukrajini-50097749.html”

Автор:

Tags

Похожие матриалы по тегу

Предыдущий материал

Боевики обстреляли Авдеевку: разрушены два дома

Следующий материал

Долго ли Вячеславу Кириленко помыкать украинской культурой?

Коментарии (0)