Накопичувальні пенсії - гарантія добробуту чи лобі страхувальників: думки експертів розділилися

Накопичувальні пенсії - гарантія добробуту чи лобі страхувальників: думки експертів розділилися
последние новости в Украине останні новини в Україні


В уряді триває робота над законопроєктом про накопичувальні пенсії. ASPI news розбиралося, до чого слід готуватися роботодавцям і самим пенсіонерам.

Об этом сообщает Редакция

Про те, що накопичувальну пенсійну систему можуть запровадити вже з 2021 року, заявляв ще наприкінці травня прем’єр-міністр Денис Шмигаль. В нещодавньому інтерв’ю "Інтерфакс-Україна" він заявив, що "це цілком реально". Тим більше, в Мінсоцполітики законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо накопичувальної професійної пенсійної системи" вже узгодили.

Накопичувальна система впроваджується не замість, а на додачу до традиційної солідарної. Роботодавці будуть перераховувати певний відсоток податку і "брудної" зарплати працівника на рахунок обраного працівником недержавного пенсійного фонду (страхової компанії). На думку влади, після виходу на пенсію працівник зможе отримувати і обов’язкову пенсію від держави, і розпоряджатися накопиченими в недержавному фонді коштами.

Однак сприймають цю законодавчу ініціативу неоднозначно. Так, економічний експерт Віктор Скаршевський в ефірі 24 телеканалу заявив, що пенсіонери будуть боятися довірити свої гроші недержавним пенсійним фондам. За словами експерта, запровадження накопичувальної системи пенсій з точки зору звичайних громадян означає, що з їхньої зарплати відраховуватимуть гроші, а гарантії, що вони у старості отримають ці гроші назад, немає. Українці боятимуться, що їхній недержавний фонд раптом зникне, як мильна бульбашка, — додав Скаршевський.

Економіст Юрій Нетесаний заявив "Уніан", що додаткові відрахування впадуть тяжким тягарем на роботодавців. За його оцінками, вони становитимуть близько 100 мільярдів гривень на рік і зменшуватимуть рентабельність бізнесу. Він застеріг, що це може підштовхнути компанії проводити перереєстрацію бізнесу, але вже в інших державах.

В уряді, утім, запевняють, що бізнес не втікатиме в тінь через новацію. Відрахування на для роботодавців, ні для самих громадян не зростуть, кажуть там. За словами прем’єра, 2% від 22-відсоткового єдиного соціального внеску будуть виділяти в накопичення, а ще 2% забиратимуть з 18% сплаченого людиною податку на доходи фізичних осіб.

Та й міністр соцполітики Ірина Лабезна, виступаючи 12 червня на 112-му каналі, не відповіла чітко, як гроші майбутніх пенсіонерів захищатимуть від негараздів ринку. Вона лише заявила, що в Мінекономіки та Мінфін "мають створити умови для захищеності цих коштів". А самі кошти людина зможе забирати трьома способами: з досягненням пенсійного віку зняти всю суму (як з депозиту), домовитися, що її виплачуватимуть упродовж декількох років, або отримувати "надбавкою" до основної пенсії все життя.

Категорично не згоден з безпечністю цієї системи для пенсіонерів колишній міністр соціальної політики Андрій Рева. Виступаючи в ефірі 24 каналу, він назвав накопичувальну систему "державною фінансовою пірамідою", а пояснювальну записку авторів законопроєкту аргументацією Льоні Голубкова про довіру до МММ.

Частину грошей, які нині підтримують солідарну систему, просто віддаватимуть "у накопичення" приватним страхувальникам. І це буде вигідно лише самим страхувальникам. Новація не призведе до збільшення пенсій і створює ризики втрати пенсіонерами і "другого рівня" обов’язкових накопичень, і навіть третього, який уже 15 років мляво "животіє" в Україні через недовіру пенсіонерів до фінансових установ і відсутність самої змоги накопичувати, — заявив Андрій Рева.

Нагадаємо, раніше ASPI news повідомляло, що пенсії в Україні призначатимуть автоматично на основі даних, завчасно поданих майбутніми пенсіонерами. Також стало відомо, що Мінфін анонсував індексацію пенсій у 2021 році.Джерело статті: “https://aspi.com.ua/news/suspilstvo/nakopichuvalni-pensii-garantiya-dobrobutu-chi-lobi-strakhuvalnikiv-dumki-ekspertiv”

Автор:

Похожие матриалы по тегу

Предыдущий материал

Зеленский утвердил новый состав Нацсовета реформ

Следующий материал

"Слуги народа" не хотят давать отсрочку русским школам для перехода на украинский язык

Коментарии (0)