Активістка «Дисергейт»: Фальшиві наукові ступені в Україні — це паразитування на грошах платників податків

Після критики міністра науки та освіти України Оксена Лісового, що той списав частину своєї кандидатської дисертації, міністр офіційно відмовився від свого наукового ступеня.

Подію кментує Громадському радіо кандидатка економічних наук, голова ради ГО «ТРОН», активістка антиплагіатної ініціативи «Дисергейт» Світлана Благодєтєлєва-Вовк.

Світлана Благодєтєлєва-Вовк: Це — без перебільшення історична подія. Це велике досягнення викривачів. Саме завдяки викривачу Олегу Смирнову був викритий факт плагіату Оксена Лісового. І спрямовані відповідні заяви і документи до Національного агенства із забезпечення якості вищої освіти для того, щоб скасувати рішення спеціалізованої вченої ради щодо присудження йому наукового ступеня кандидата філософських наук. Те, що зробив міністр освіти — це реакція на викриття. Це реакція не просто неоднозначна, а я би її охарактеризувала як спробу уникнути відповідальності.

Відповідальність передбачає конкретні кроки. Фактично Оксен Лісовий визнав, що в його дисертації міститься плагіат і добровільно відмовився від наукового ступеня. При цьому фактично Кабінет міністрів вирішив піти на поводу його персональних інтересів і за декілька місяців (з початку цього скандалу) підготували зміни в законодавство України, внесений пункт 50-ий в нормативні акти, який дозволяє самостійно відмовитися.

Тобто Лісовий став першим відмовником. А другим став Сергій Бабак, якого вже давно викрили на плагіаті, фактично, і який дотепер обіймає посаду голови комітету ВР з науки, освіти та інновацій.

  • 6 років цей процес абсолютно стояв, хоча викривалися десятки топплагіаторів, і сотні звичайних плагіаторів. Дія на них ніяка не розповсюджувалася. Тобто лише за 2 місяці Кабмін створив таку нормативну ситуацію, яка дозволила добровільно Лісовому відмовитися від наукового ступеня.

Ну і найголовніше в цій історії — посада. Якщо людина визнає, що вона плагіатор… То чи може міністр освіти бути плагіатором в Україні? Абсолютно ні. Тому закономірним наслідком має бути його похід з посади. Інакше все це є результатом піар-акції.

У наукових роботах від 10 до 90% плагіату

Я вважаю, що ми повинні займати тут безкомпромісну позицію. Тому що історією вже було підтверджено: будь-які компроміси призводять до історичних втрат України. Ми маємо очистити систему освіти та науки. У першу чергу від недоброчесних управлінців, таких, як Лісовий, Бабак, і ректорська компанія, яка стояла за їхніми захистами. Треба ще притягнути до відповідальності їхніх наукових керівників, а зокрема науковим керівником Лісового є пан Андрущенко, ректор університету імені Драгоманова. Який вже переробив назву і безкінечно буде в ньому правити як ректор.

Крім того, він має вчене звання доцента, яке він отримав на основі наукового ступеня кандидата наук. Має атестаційна колегія приймати рішення, щоб позбавити його вченого звання. Також важливим є рівень доплат з 2012 року, які він отримав як керівник, який мав науковий ступінь і вчене звання. А це 15% і 25% до основної заробітної плати.

Відмовитися від наукового ступеня — не означає розв’язати цю проблему.

Ця проблема — комплексна, вона охоплює все суспільство, починаючи з дитячого садочка. Коли поробки за дітей роблять їхні батьки, і видають за творчість дитини. Далі йде школа зі списуванням і початком плагіатної діяльності, або реферати якісь вимагають… Далі йде університет, де це просто стає звичайнісінькою практикою. І якщо хтось щось робить самостійно — це сприймається на сміх.

За оцінками «Дисергента», у нас в залежності від науки від 10 до 90% плагіату в роботах. У педагогіці фактично 90% — це компіляційні роботи, які взагалі не мають жодного наукового змісту. І велика кількість з них — плагіат, фальсифікації, фабрикації.

На жаль, система відбору в нас негативна, нагору підіймаються люди не ті, які мають відповідні досягнення і цінності, а навпаки ті, хто потурає, фальсифікує, фальшує. Це все створення великої паразитарної системи на гроші платників податків.

Фото: Громадське радіо

«Аргумент»