Інтерв’ю з лобістом облгазів про тарифи, війну з Нафтогазом і списання боргів

 Інтерв’ю з лобістом облгазів про тарифи, війну з Нафтогазом і списання боргів

В інтерв’ю БЦ голова Асоціації газового ринку Денис Сенектутов відповів на питання про проблеми ТКЕ, борги облгазів перед Оператором ГТС, їх можливе списання і звинувачення з боку Нафтогазу.


Інтервю з лобістом облгазів про тарифи, війну з Нафтогазом і списання боргів 01

Інтерв’ю з головою Асоціації газового ринку (АГРУ) Денисом Сенектутовим було організовано прес-службою "Регіональної газової компанії" (РГК) Дмитра Фірташа, яка контролює близько 70% розподілу газу в країні.

Об этом сообщает Редакция

Оператори газорозподільчих мереж забажали дати відповідь на звинувачення в бік облгазів від директора Оператора ГТС Сергія Макогона в інтерв’ю БЦ.

БізнесЦензор говорив із Сенектутовим про вплив РГК Фірташа на Асоціацію, борги ТКЕ, тарифи облгазів, зв’язок облгазів з постачальниками, проблему передачі інформації про споживачів та можливе списання боргів облгазів та ТКЕ.

1. Про діяльність АГРУ та вплив групи Фірташа

- На вашому сайті важко зрозуміти, хто є членами Асоціації газового ринку (АГРУ). Можете назвати членів АГРУ?

- Чому? Як на мене все досить зрозуміло. До АГРУ, наразі, входять п’ять операторів газорозподільних мереж (операторів ГРМ, облгазів – БЦ). Це: Херсонгаз, Одесагаз, і всі оператори на території Полтавської області.

- У нас 44 оператора ГРМ. І з них до АГРУ входять всього п’ять. Замало для представництва всього ринку.

- Давайте дивитись у цифрах на прикладі обсягів розподілу газу по країні. Я вже сказав, що це три області. Це півтора мільйони кінцевих споживачів, приєднаних до систем цих операторів. Це 12% фактичного розподілу за даними 2019 року.

- В моєму розумінні, щоб представляти інтереси всіх операторів ГРМ, в АГРУ має входити їх більшість.

- Проблематика операторів ГРМ однакова в усіх. Є специфіка структури споживання (превалює комплексне споживання або багатоквартирний сектор або промисловість), є також специфіка "щільності" споживачів, довжини мереж і кількості абонентів. І, відповідно обсягів споживання.

Ми маємо на прикладі наших операторів практично повну картину проблем. Звичайно, щоб мати інформацію про конкретні цифри по країні, ми контактуємо із операторами, що поки ще не є членами Асоціації. Тож, якщо ми маємо вичерпні дані про галузь із перших рук, то наше представництво достатньо компетентне та коректне.

Ми кажемо про те, що грошей на виробничо-технологічні втрати (ВТВ) не вистачає в тарифі. Про те саме каже Кіровоградгаз (входить в Групу Нафтогаз – БЦ).

Якщо тариф планово-збитковий, якщо обсяги планової потужності, тобто завантаження мереж, не відповідають фактичній потужності, якщо маємо низький рівень розрахунків побутових споживачів зокрема, із введенням нової тарифної моделі, і низький рівень розрахунків підприємств теплопостачання – то це загальні проблеми для всіх операторів ГРМ.

В середньому по країні побутові споживачі зараз сплачують за розподіл 75%, а теплопостачальні підприємства – десь 40%. І ці проблеми однакові для всіх операторів мереж. Якщо вони є в Кіровоградгазі, то мене можна назвати лобістом Нафтогазу, якій контролює цю компанію?

- Менеджмент Кіровоградгазу якось з вами спілкується?

- Ні, вони з нами не спілкуються. Більш того, мені дивно те, що в Нафтогазі є досить багато всіляких громадських організацій-сателітів, які не лобіюють інтереси їхнього оператора ГРМ. Та ж Федерація роботодавців нафтогазової галузі (ФРНГ). Ви за останні роки хоч раз чули від неї про проблеми Кіровоградгазу?

Хоча у цієї компанії обсяг боргів, що виникли через збитковий тариф та штучні небаланси підприємств телокомуненерго (ТКЕ) перевищує 200 млн₴ А є ще недоотримання тарифної виручки.

Все це відображається на поточних розрахунках цього оператора перед ТОВ "Оператор газотранспортної системи" (ОГТСУ), оскільки за даними Сергія Леонідовича (Сергій Макогон, директор ОГТСУ – БЦ), Кіровоградгаз вже боргує 81 млн₴

Вони заявляють про те, що ВТВ не враховані в необхідному обсязі – це типова проблема. Чомусь це фіксується в документах, але не виноситься на широкий загал.

Ми ж пам’ятаємо про наміри групи Нафтогаз довести ефективне управління газорозподільними мережами в окремій області. Але приклад Кіровградгазу доводить, що проблема радше в неефективному державному регулюванні, ніж у надуманих байках про "неефективні облгази".

БЦ: Кіровоградгаз входить в трійку найбільших боржників за відібраний газ перед ОГТСУ.

- Я правильно розумію, що ключовим гравцем в АГРУ, не дивлячись на те, що там всього 5 облгазів різних власників, є "Регіональна газова компанія" (РГК) Дмитра Фірташа. На сьогодні в РГК входять 18 операторів ГРМ, які розподіляють близько 70% газу в країні.

- Ми з РГК взаємодіємо з точки зору інформаційної політики. Крім того, це можливість отримати дані для аналізу, для уявлення глибини проблем. Якщо ми хочемо зробити вибірку і побачити дійсні статистичні дані, то ця вибірка має бути максимальна.

Більше того, на мою суб’єктивну думку, такий союз був би невигідний засновникам АГРУ, оскільки він додає забагато політики у питання які давно мають бути позбавлені політичного впливу – державне регулювання суб’єктів природних монополій.

Але де-факто все виглядає так як ви кажете, саме через те що дискримінаційна державна політика протягом років була характерна для всіх операторів ГРМ.

- Які внески платять члени АГРУ? Чи залежить від розміру внесків вплив на діяльність Асоціації?

- Статутом передбачено, що жодні членські або цільові внески не надають жодних переваг членам Асоціації. З цих п’яти членів у нас складається Рада Асоціації, яка є моїм контролюючим органом.

- Не секрет, скільки грошей на місяць споживає ваша Асоціація?

- Наш бюджет не перевищує 100 тис. грн на місяць. Це заробітні плати нашого штату (п’ять працівників), витрати на оренду офісу, інші адміністративні витрати.

- Можете не відповідати, але цікаво, скільки ви отримуєте доходу від роботи в Асоціації?

- Я працюю В Асоціації за сумісництвом. Мій дохід є не самою великою частиною видатків її бюджету.

БЦ: Основне місце роботи Сенектутова — Група "Содружество" Віктора Попова, колишнього херсонського "регіонала". Група оперує облгазами у Полтавській і Херсонській областях, веде бізнес в сфері сільського господарства, нерухомості та торгівлі нафтопродуктами.

2. Про борги ТКЕ за спожитий газ

- Яка загальна заборгованість споживачів перед операторами ГРМ за розподіл газу?

- На сьогодні, загальна заборгованість перевищує 2 млрд грн з початку року. З них борги населення близько мільярда.

Я недавно спілкувався з Херсонгазом. Приріст заборгованості в них збільшився. Зараз у них заборгованість ТКЕ за розподіл газу більша, ніж Херсонгаз винен Оператору ГТС.

- В чому проблема не платежів від ТКЕ, на вашу думку?

- Це приблизно одні й ті ж самі проблеми. Це несвоєчасний перегляд тарифу (різниця в тарифах), штрафні санкції за борги перед оптовим постачальником газу (Нафтогазом – БЦ).

Система автоматичного списання тарифних коштів – так званий нульовий алгоритм – повністю вимиває всі обігові кошти ТКЕ.

- Наскільки я розумію, центральна влада дала повноваження місцевим радам компенсувати частину витрат на теплопостачання для населення з місцевих бюджетів. Нафтогаз постійно нарікає, що борги ТКЕ – це проблема місцевої влади.

- Це не зовсім так. З центру на місця спустили багатомільярдні проблеми, якщо не помиляюся, у 2017 році. У теплопостачальника за умовно "нульовим" алгоритмом списуються кошти. При цьому, 85-90% собівартості послуги теплопостачання складають витрати на закупівлю газу у Нафтогаз.

Але ж треба фінансувати інвестиційну програму, інші витрати підприємства. Відповідно, тепер муніципалітет вимушений виділяти кошти шляхом поповнення статутного капіталу комунальних підприємств. Це мільярди гривень. Без них вони не можуть продовжувати своє функціонування.

ТКЕ – це природна монополія. В законі "Про природні монополії" передбачено, що тариф повинен покривати обґрунтовані витрати.

Тобто, всі минулі роки коли виникли ці мільярдні борги перед Нафтогазом, тарифи ТКЕ цих витрат не покривали. Зокрема – в частині закупівлі газу у Нафтогазу. Підприємства несли шалені збитки, на них накладали штрафні санкції на штучно створені борги.

А тепер до чого довели ситуацію? Нафтогаз є найбільшим платником податків до бюджету, в нас де-юре запровадили бюджетну децентралізацію але що відбувається?

Ціну на газ регулювала держава, тарифи ТКЕ встановлювала держава і сформувала боргів на 20 мільярдів. Потім передала це громадам але алгоритм "вимивання" коштів з комунальних ТКЕ залишала за собою.

Тепер всі кошти теплопостачальної організації ідуть до Нафтогазу. А де-факто ці комунальні підприємства-банкрути фінансуються з місцевих бюджетів.

Муніципалітет, таким чином, вимушений перерозподіляти кошти платників податків, фінансуючи діяльність збиткового підприємства, за рахунок державної допомоги коштом місцевого бюджету.

Наприклад, ви мешканець приватного будинку в Києві, споживаєте газ. А я – мешканець багатоповерхівки, користуюсь послугою централізованого опалення. Тоді, в тому числі, з ваших податків фінансується діяльність підприємства, послугою якого ви не користуєтесь.

- Ви згадали про борги Кіровоградгазу перед Оператором ГТС. Він на третьому місці найбільших боржників. Найбільший боржник – Луганськгаз. Там причина у боргах за газ Луганської ТЕС Ріната Ахметова, бо вони споживали газ через блокаду росіянами підвозу вугілля…

- Тут, залишу за собою право на коментар – на оператора ГРМ повісили борг конкретно ідентифікованого споживача у якого був постачальник. Стара історія взаємодії Нафтогазу з Оператором ГТС.

Зауважте, це третина загальної заборгованості, яка активно використовувалася Операторам ГТС, щоб ввести нас (операторів ГРМ – БЦ) у той стан, в якому знаходяться підприємства ТКЕ. Тобто – аргументувати необхідність введення спецрахунків.

- Але другий найбільший боржник – невеличкий Тернопільміськгаз Володимира Бобровця. Чому це підприємство накопичило борги за газ у 171 млн грн?

- Відносно Тернопільміськгазу – у нас там немає прямого контактного зв’язку. Тому я можу коментувати лише те, що є в публічному доступі. Вони пояснюють ситуацію в акті перевірки НКРЕКП.

По-перше, причина у не врахуванні всіх обсягів ВТВ в тарифі. Вони пишуть, що у них ВТВ в тарифі передбачений на рівні 45% від необхідного.

Ще там була проблема: арешт рахунків в 2019 році через борги минулих періодів. Крім того, судові рішення свідчать про те, що це можуть бути ті самі "теплові небаланси" минулих періодів на кшталт Луганськгазу.

3. Про тарифну виручку операторів ГРМ

- В грудні 2019 року НКРЕКП вперше з 2016 року значно підвищило тариф для операторів ГРМ та розділило рахунки за газ і його розподіл. В 2017 році збиток по всій системі склав близько 2 млрд грн. Якими будуть збитки в 2020 році?

- Збитки складуть близько 700 млн₴ Це розрахункові дані від, приблизно, 90% операторів ГРМ.

Там є проблема, що в червні 2020 року НКРЕКП знизила обсяг другого етапу введення тарифів.

- По суті, відбулось "недопідвищення" тарифу.

- Я б так це не називав. У нас встановлення тарифу відбулось у два етапи, бо мотивували соціальною напругою. Це просто НКРЕКП розстрочило прийняття тарифу, ну я б сказав – збалансованого, а не економічно обґрунтованого.

Так от скасування попереднього рішення призвело до вилучення близько 1,8 млрд грн з виручки операторів ГРМ.

Їх переважна більшість, до речі, розраховуючи на те, що рішення від 24 грудня 2019 року про встановлення тарифу буде виконуватись, направили Оператору ГТС листа про те, що заборгованість буде сплачена ближче до 4-го кварталу.

- Треба віддати належне керівнику Оператора ГТС Сергію Макогону – він підтримує обґрунтовані тарифи для облгазів.

- Так, підтримує. Але в комплексі із додатковим "контролем" за тарифною виручкою. Наче цього контролю замало для операторів з боку Регулятора.

А під "контролем" розуміється тільки одне – ввести спецрахунки ("нульовий алгоритм" для облгазів, коли в разі боргів тарифна виручка автоматично списується на рахунок Оператор ГТС – БЦ).

Треба ж розібратися із суттю проблеми. За даними Кіровоградгазу, вона полягає у наступному (нестача коштів в тарифі – БЦ).

А Сергій Леонидович в інтерв’ю вашому виданню каже, що проблема у зміні керівництва, через яке цей оператор "випав" з нормальної роботи.

- Тут питання в тому, що майже всі оператори ГРМ належать приватним власникам. Якщо хтось із них вирішить вкрасти кошти споживачів, то як держава може це проконтролювати?

- Автори системи спецрахунків аргументують, що їх ідея вирішить системну проблеми не платежів.

Ви назвали Тернопільміськгаз, як приклад такої проблеми. Скажіть, це є системна проблема?

Всі витрати операторів ГРМ по кожному елементу контролює держава. "Викрадання" закінчиться на першому році.

Тому це або відверта маніпуляція, або жага пролобіювати вирішення виключно своєї проблеми, аби не заглиблюватися у досить складну проблематику и подивитися на проблему комплексно.

- Можливо, Тернопільміськгаз – виключення. Але таких виключень декілька.

- Давайте подивимось на ТКЕ. У них є "алгоритм". Я питаю у Херсонгазу, чи застосовують алгоритм в частині повної та своєчасної оплати послуг розподілу газу підприємствами ТКЕ, як державної так і комунальної власності?

Застосовують. Але заборгованість ТКЕ за розподіл газу зростає. Висновок – алгоритм не може вирішити проблему.

- Ну хоч частка грошей поступає від ТКЕ в облгаз. Без алгоритму облгаз взагалі б міг нічого не отримувати.

- Чому?

- Бо ТКЕ просто не платили б...

- Ну так вони і зараз не платять. Але проблема ж не в цьому.

Давайте так подивимось: наприклад, тарифна виручка облгазу складає 1200 грошових одиниць на рік. В ідеалі, він має збирати 100 одиниць на місць.

Юридичні особи мають заплатити передоплату за розподіл. Але побутові споживачі в середньому розраховуються на 75%, ТКЕ – на 40%. Вони зараз формують понад 55% тарифної виручки операторів ГРМ в середньому по країні.

Тобто, 100 одиниць облгаз не отримує. Умовно, він отримує 45 одиниць. При цьому, ВТВ складає 40 одиниць і заробітна плата із нарахуваннями – 40 одиниць від 100. Але 100 грошових одиниць немає, є лише 45. А не виплата заробітної плати і податків – це тюрма.

Так от, у разі введення спецрахунків, вони хочуть списувати ті 40 грошових одиниць від тарифу на 100 одиниць. А тоді в облгазу залишиться всього 5 одиниць на заробітну плату та інші витрати.

Є ще одна проблема. Тариф на розподіл в 2020 році розрахований, спираючись на споживання газу за період з 1 жовтня 2018 по 30 вересня 2019 років.

Різниця між плановою та фактичною потужністю складає більше 1 млрд кубів газу. Відповідно, ми планово збираємо десь на 6% — 8% менше коштів, ніж передбачено обсягами тарифної виручки, закладеними НКРЕКП.

Це проблема саме 2020 року. Вже в наступному році методологія передбачає плату за розподіл фактичного споживання. І ця проблема має бути вирішена.

- Стосовно 1,8 млрд грн, які були вилучені з тарифної виручки облгазів у червні, я ж правильно розумію, що скорочені виключно витрати на ВТВ через падіння ціни газу?

- Так зазначено в обґрунтуванні НКРКЕП. По факту вийде зовсім по іншому. Але навіть якщо брати тільки питання ціни на ВТВ, сьогодні подивіться на хаби. Ціни ростуть.

- Плата за розподіл для споживачів "на конфорці" складає смішні суми на місяць – 15-20₴ Банківська комісія може дорівнювати такій транзакції. Наскільки мені відомо, багато людей платять всю суму за рік наперед. У вас є статистика, який відсоток таких споживачів?

- Можна ж зовсім не платити, казали політики. Санкцій немає тільки для споживача, не для оператора. Йому просто законом заборонили застосовувати заходи впливу до споживача-неплатника. Але чомусь забули передбачити те саме для операторів ГРМ.

Наперед мало хто платить, хоча тим споживачам хто споживає газ для приготування їжі та підігріву води, це дійсно вигідніше та зручніше. Адже там платежі не настільки значні і це зменшує витрати на сплату комісійних платежів банку.

- У операторів ГРМ є інструменти для того, щоб запропонувати споживачам знижку за розподіл в разі попередньої оплати рахунків?

- Ні. Це тариф, який регулюється державою.

4. Про зв’язк операторів ГРМ та постачальників газу

- Керівник оператору ГТС розповідав, що є оператори ГРМ, які не мають заборгованості по небалансам. Це Маріупольгаз, Одесагаз, Полтавагаз. Тобто, це можливо.

- У нас у Кременчукгаз немає заборгованості. Це можливо через те, що більшість споживачів такого оператора ГРМ складають промислові споживачі. Вони сплачують передплату і є можливість авансувати такі витрати.

- Що оператори ГРМ чекають після того, як відмінений механізм PSO для населення з 1 серпня? Це відкриває можливість конкуренції для постачальників. Облгази підтримують цю реформу?

- А як відміна PSO впливає на операторів ГРМ? Я практичного впливу не бачу, з точки зору безпосередньо послуги розподілу газу.

Єдине – постачальники мають розуміти, що через обмеження, введені пакетом карантинних законів, вони не зможуть відключити побутового споживача-боржника від газу

Законом №530-IX від 17 березня 2020 року забороненно припинення/зупинення надання громадянам житлово-комунальних послуг у разі їх не оплати. А скільки триватиме карантин ніхто не знає.

- Що стосується виключно операторів ГРМ – можливо їм все одно. Але ж ми розуміємо, що сьогодні в кожній області найбільшими постачальниками газу є облгаз-збути, які пов’язані з відповідним оператором ГРМ спільними власниками. В той же час Нафтогаз не приховує, що буде "відбивати" споживачів у них.

- Це питання до постачальників.

- Зручна позиція. Гроші від розподілу газу і маржа постачальника надходять в єдиний центр – власникам цих двох бізнесів. Але коли доходить до питань постачання, облгаз каже: ну, це окремий бізнес.

Очевидно ж, що оператори ГРМ всіляко будуть допомагати власним постачальникам зберегти споживачів. Наприклад, з паперових рахунків споживачам зникли EIC-коди (ідентифікатор споживача), що ускладнює перехід до нового постачальника.

- Коли Андрій Володимирович (Андрій Коболєв, голова правління Нафтогазу – БЦ) опублікував фото рахунку в своєму Facebook, я зайшов у свій особистий електронний кабінет. І там є EIC-код.

Рахунок, який він опублікував, був завантажений з особистого кабінету в електронному вигляді. Але, знаходячись у особистому е-кабінеті, ви бачите свій EIC-код.

У мене питання, скільки споживачів не перейшло до нового постачальника у зв’язку з цією проблемою? Мені просто цікаво зрозуміти обсяг проблеми.

Тобто, я кажу, що в мене код не пропав. І в пана Коболєва він теж не пропав, бо він завантажив рахунок з особистого кабінету, де є цей код.

5. Про проблему передачі інформації про споживачів

- Нафтогаз заявляє про проблему передачі білінгової інформації про споживачів від операторів ГРМ постачальнику останньої надії (ПОН), яким є Нафтогаз. Чому ви її не віддаєте?

- Оператор ГТС надає кожному замовнику послуг транспортування, в тому числі постачальнику з групи Нафтогаз, прогнози споживання газу споживачами, закріпленими за таким постачальником. ПОН не буде виключенням.

- Наскільки я знаю, ця інформація передається в розрізі лише EIC-кодів. Без зазначення інших даних споживачів.

- А чому це має бути якось по іншому з точки зору захисту персональних даних?

- Далі Нафтогаз, як ПОН, не зможе знайти споживача, щоб прийти до нього в разі відсутності постачальника…

- ПОН ні до кого не "приходить". ПОН забезпечує споживачів газом у виключних випадках. Саме споживач має звернутись до нього.

Правда у нас трохи викривлена модель. ПОН постачає газ за ціною, нижчою від ринкової. Хоча має бути навпаки.

- Це якийсь геноцид населення. Ну, ви уявляєте в якомусь селі побутового споживача похилого віку, який сам має приєднатись до ПОН через інтернет, або в інший спосіб?

- А чому той, хто проживає у селі, має залишитися без постачальника? Було заявлено про розвиток конкуренції, готовність споживачів до відміни ПСО. Це передбачає, зокрема, активну позицію споживача на ринку. Багато ж постачальників і трейдерів заявили, що готові виходити на цей ринок.

- Ок. Давайте зайдемо з іншого боку. Постачальники газу, які пов’язані з операторами ГРМ спільними власниками, в свій час отримали таку інформацію. Виходить, що за це треба посадити співробітників операторів ГРМ, які віддали персональні дані?

- Постачальники газу по PSO отримали споживачів шляхом приєднання до публічних договорів. Споживачі не надавали згоду на передачу своїх персональних даних.

А тепер інше питання. Законопроектом 3800, який зареєструвала група нардепів в інтересах Нафтогазу та Оператора ГТС, вводиться відповідальність операторів ГРМ за надання не повної і не достовірної інформації про споживача.

Як представник оператора ГРМ, я не можу вас, як споживача, змусити передати мені дані. Не можу змусити вас підписати заяву на приєднання, що містить такі дані.

- Якщо я хочу, щоб у мене був газ, то маю дати дозвіл на обробку моїх персональних даних. Я правильно розумію?

- То дайте ПОНу свої персональні дані. Чому це має робити оператор ГРМ, якщо йому споживач, який підписав заяву приєднання, цього не дозволяв робити?

Є Реєстр речових прав на нерухоме майно, де незалежний постачальник або ПОН можуть знайти всю інформацію, а головне повну, достовірну та актуальну.

6. Про можливе списання боргів операторів ГРМ

- Зрозуміло, що ви виступаєте проти проєкту закону 3800, який відповідає інтересам Оператора ГТС і Групи Нафтогаз. Він передбачає введення спецрахунків для облгазів, обов’язкову передачу білінгової інформації операторами ГРМ та введення послуги зберігання газу в трубі.

Цікавий ваш коментар щодо альтернативного прєкту 3800-1, який передбачає списання боргів операторів ГРМ та ТКЕ перед Нафтогазом та Укртрансгазом. Ви вважаєте нормальною ситуацію, коли хтось не платить за ресурс, а потім законодавчо звільняється від боргів?

- Давайте розпочнемо з того, про що ми вже говорили. На сьогодні тариф операторів ГРМ складає 0,73 грн за куб, хоча мав складати 0,88 грн за куб (середньозважений показник по країні – БЦ).

Одна справа, коли споживач не сплачує тариф. Зовсім інша справа, коли тариф був, наприклад, 0,6 грн/куб. На наступний рік мав бути 0,7 грн/куб, потім – 0,8, потім – 0,9. А він всі чотири роки був 0,6 грн/куб.

Цим сформований борг у 20 млрд грн операторів ГРМ перед Оператором ГТС. Ми можемо вчинити іншим чином. Ще підвищити тариф для споживачів, включивши туди обсяг боргів.

Сьогодні беззбитковим був би середньозважений тариф на розподіл 1,04 грн/куб. З вирішенням проблеми старих боргів з реструктуризацією на п’ять років, тариф мав становити 1,3 грн/куб.

Споживач винний в тому, що чотири роки не переглядався тариф? Ці цифри підтверджені судовими рішеннями. Споживач в цьому не винен.

Зараз споживач, у поточній економічній ситуації, готовий це сплатити? Чи хтось гарантує не стягнення цих боргів Укртрансгазом з операторів ГРМ?

ТКЕ – ще більша проблема. Вони не винні, що регулюючі органи не встановлювали їм економічно обґрунтований тариф. Або Нафтогаз не подавав номінацію і створювалися штучні небаланси. В цьому винне підприємство ТКЕ, чи в цьому винна регуляторна політика?

- В тарифі на цей рік закладені невеличкі суми на повернення старих боргів операторів ГРМ перед Укртрансгазом.

- Ці кошти не будуть отримані. Тому що в тарифі закладений дефіцит, тариф збитковий. Він розрахований виходячи із завищених обсягів розподілу газу – а фактичні обсяги менші. Тож і грошей за послуги розподілу буде сплачено менше. Через це коштів для погашення боргів не буде.

- Ще про 3800-1. Його зареєструвала група депутатів. Але якщо завантажити пояснювальну записку і подивитись "Властивості файлу", то його автором вказаний нардеп від ОПЗЖ Михайло Папієв, один з найближчих соратників Фірташа.

Інтервю з лобістом облгазів про тарифи, війну з Нафтогазом і списання боргів 02

Як це виглядає? Соратник Фірташа створив законопроект, який списує борги облгазів Фірташа.

- Там борги ТКЕ складають більшу частину – близько 37 млрд грн. Крім того, Папієв є нардепом (але не вказаний серед підписантів проєкту на сайті Ради – БЦ).

І якщо мені не зраджує пам’ять, то у ОПЗЖ було декілька схожих законопроектів про врегулювання заборгованості на ринку газу та комунальних послуг. Тому мені здається що особливої сенсації в цьому немає.

Я хочу звернути увагу на авторство законопроекту 3800: там у властивостях файлу законопроекту автором значиться начальник відділу по роботі з регуляторними органами Оператора ГТС (мається на увазі Роман Шикеринець — БЦ). А організація, якою створено документ – Укртрансгаз.

- З 1 квітня оператори ГРМ мали здійснювати всі закупівлі на ProZorro. Найважливіше питання стосується купівлі газу для ВТВ. Те, що я бачив – повідомлення облгазів про проведення процедури торгів, які були скасовані. Де оператори ГРМ купують газ?

- Оператори ГРМ діють виключно в межах чинного законодавства. Дивно чути звинувачення від пана Макогона, або від Нафтогазу в частині непрозорості закупівель технологічного газу операторами ГРМ.

Адже сам Оператор ГТС виступає за зміни, які дозволять йому закуповувати газ для покриття ВТВ на біржі.

Є законопроект 3176, який проголосований в першому читанні. Він, власне, передбачає закупівлю газу операторами ГТС та ГРМ на біржі.

Велика частина операторів ГРМ в цьому році купила газ на Українській енергетичній біржі (УЕБ). Всім учасникам були відомі умови, операторами ГРМ застосовано формульні підходи до ціноутворення та укладено довгострокові контракти.

Наведу приклад того, що ProZorro, це не завжди про прозорість та конкуренцію. Кіровоградгаз купив газ через Prozzoro у ГПК "Нафтогаз Трейдинг". Де ж тут конкуренція?

Адже вони отримали відстрочку платежу на 365 днів, та ще й без штрафних санкцій. Який ще оператор ГРМ може отримати газ на таких умовах?

Такі умови унікальні – їх може надати лише Нафтогаз для власного оператора ГРМ. Для інших операторів ГРМ така опція закрита.

Ось ще приклад – Херсонгаз проводив закупівлю на ProZorro. Ніхто не прийшов.

Источник: https://biz.censor.net.ua/r3214966

Читайте БизнесЦензор в Telegram

Джерело статті: “https://biz.censor.net.ua/resonance/3214966/ntervyu_z_lobstom_oblgazv_pro_tarifi_vyinu_z_naftogazom_spisannya_borgv”

Автор:
Предыдущий материал

В Петербурге суд в срочном порядке рассматривает дело о покупке Zolgensma за счет бюджета

Следующий материал

Адвокат Циганков звинуватив національну асоціацію адвокатів України в тиску і пообіцяв оприлюднити махінації з внесками

Коментарии (0)