Культурна розмова: "Слуга народу" і "ЄС" порозумілися під час брифінгу про фінансування креативних сфер

Культурна розмова:
последние новости в Украине останні новини в Україні


В "Українському кризовому медіацентрі" 9 липня відбулося обговорення питань, пов’язаних із фінансуванням культурної сфери України. Представники різних політичних сил виявили солідарність під час дискусії.

Об этом сообщает RuGate

Міністр культури України Олександр Ткаченко, в першу чергу, зазначив, що через карантин такі культурні заклади як музеї, заповідники та театри зазнали суттєвих фінансових втрат, адже недоотримали грошей від купівлі квитків відвідувачами, тому коштів, які закладені у бюджеті на 2020 рік (8 мільярдів гривень), недостатньо, і Міністерство, вочевидь, звертатиметься до Кабінету міністрів за додатковим фінансуванням.

Також Ткаченко додав – вважає, що настав час суттєво переглянути підходи до фінансування культурної сфери і креативних індустрій: "Для того, щоб цей механізм запрацював, необхідно принаймні на 50% більше коштів, ніж є зараз. Мова йде про фінансування програм, які, я вважаю, теж мають існувати". Зокрема, міністр згадав програму "Великого будівництва", анонсовану президентом України Володимиром Зеленським щодо реконструкції сотень замків, музеїв і театрів. За задумом, відреставровані об’єкти мають запрацювати як центри "туристичного тяжіння": "Мова йде про те, щоб не просто вкладати гроші, а дати цим інституціям запрацювати з новою силою, тобто це – інвестиції в майбутнє. Під час кризи так зазвичай і роблять, бо це закладає підвалини, щоб розвиватися далі".

Ткаченко наголосив – Міністерство культури має бути з точки зору ваги і зацікавленості політиків і суспільства не менш впливовим, ніж МВС. Одними із найбільш пріорітетних сфер для Мінкультури на сьогодні Ткаченко назвав туризм, зокрема внутрішній, розвиток кіно, підтримку театрів-заповідників та залучення більшої кількості людей до споживання культурних послуг, що передбачає будівництво культурних центрів у регіонах.

Представник комітету з питань бюджету, депутат від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко зауважив, що протягом кількох останніх років в Україні були створені дієві інструменти фінансування культури. Одним із найбільш успішних прикладів політик вважає заснування Українського культурного фонду, що займається прозорим розподіленням коштів на основі конкурсу: "Ця ідея вийшла навіть кращою, ніж я сподівався. Це чудовий приклад не лише для культури, але й для науки та інших галузей". На думку політика, потрібно прагнути до того, щоб культурна діяльність стала самоокупною, а ще краще – прибутковою: "Це можливо, і коли ми кажемо про досвід західних країн, особливо Сполучених Штатів Америки, то вони демонструють дуже високі показники. Якщо культурні проєкти стануть прибутковими, це дуже сприятиме їх розвитку".

Також Гончаренко зазначив, що не зважаючи на те, що знаходиться із Ткаченком по різні боки політичної барикади, він радіє з того, що в уряді України нарешті з’явився міністр культури (Ткаченка призначили 4 червня, – Ред.) і вже бачить певні результати його роботи, зокрема, великим досягненням вважає те, що міністру вдалося домогтися виділення додаткового мільярду гривень. У відповідь Ткаченко зазначив: "Ми справді знаходимось по різні політичні боки, але мені приємно, що коли пан Гончаренко починає говорити про культуру, він говорить культурно".

Голова Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, народний депутат від "Слуги народу" Микита Потураєв повідомив, що наразі виділених на культуру коштів є недостатньо для реалізації всіх напрямків, та коли економіка України почне відновлюватись, при переплануванні бюджету буде можливість вимагати більше. Потураєв також сказав, що хоча є політичним опонентом Гончаренка, підтримує більшість висловлених ним думок.

Участь у брифінгу взяла також виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів. Під час виступу вона зазначила, що через COVID-19 у представників культурно-креативних індустрій спостерігаються значні втрати робочих місць та фінансів: "Тому існуючі 590 мільйонів гривень, які виділені на підтримку галузі, у серпні-вересні будуть надані через конкурсний підхід представникам усіх секторів, в тому числі окремою програмою буде підтримана туристична галузь. Бюджет фонду у 2018 році був 8 мільйонів гривень, у 2019 році – 700 мільйонів гривень, в 2020 році до секвестру теж 700, після секвестру – 400 мільйонів. Ми розуміємо, що на наступний рік фінансування має бути хоча б таке, як до секвестру".

Президентка ГО "Garage Gang" Ірина Соловей зазначила, що в умовах кризи, в першу чергу, потрібно вкладати кошти в людей та їх навички: "Зараз кожен літературний фестиваль чи опера має бути готовий конкурувати з глобальною пропозицією, тому що вони виходять онлайн, і перед "кіберзалученням" ми всі рівні. Я вважаю, що має бути прозора інтеграція культури в сфери бізнесу. Ми маємо дійти до розуміння, що є речі, які правильно і зручно робити централізовано, через державні інституції, але ми будемо мати міцну державу, коли ми будемо мати не менш сильні локальні інституції".Джерело статті: “https://aspi.com.ua/news/kultura/kulturna-rozmova-sluga-narodu-i-es-porozumilisya-pid-chas-brifingu-pro-finansuvannya”

Автор:
Предыдущий материал

Ходунки для людей с ограниченными возможностями

Следующий материал

Переводчик Горбачева Палажченко: Тэтчер разбушевалась: "Ну что они наделали?! Какие же они после этого лидеры?"

Коментарии (0)